Spacer z Misiami - Sandomierz

12:27

Razem z Fabisiem kilka dni temu wybraliśmy się w krótką podróż do Sandomierza. Chcemy, żebyście i Wy poznali uroki tego niewielkiego miasteczka. Sandomierz możecie skojarzyć poprzez serial Ojciec Mateusz. Główna część akcji rozgrywa się właśnie na Sandomierskiej Starówce. A my mamy do niej tylko 13 km, więc korzystamy z jej uroków i od czasu do czasu wybieramy się tam na spacer, lody i zapiekanki :)


Sandomierz leży w województwie świętokrzyskim i graniczy z województwem pokarpackim. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z epoki neolitu, czyli 5200-1700 p.n.e. Jest to miasto historyczne, w którym zamieszkiwali królowie, książęta, a także znane osobistości. 12 czerwca 1999 roku odwiedził je także papież Jan Paweł II.

Podczas naszego "wirtualnego" spaceru zabierzemy Was z Fabisiem w podróż po Starówce, jednakże nie mieliśmy na tyle czasu, żeby sfotografować wszystkie Sandomierskie atrakcje. Naprawimy to następnym razem i jeśli wpis przypadnie Wam do gustu, to zrobimy kolejną część :) A teraz, zaczynamy zwiedzanie!

Brama Opatowska - zbudowana w XIV-XVI wieku. Jest to jedna z najlepiej zachowanych bram w Polsce. Wysoka na 30 m pozwala zobaczyć cudowną panoramę Sandomierza. Bramy strzeże śmierć ;) która straszy turystów. W dawnyh czasach bram było cztery - Zawichojska, Opatowska, Krakowska i Lubelska, jednakże do dzisiejszych czasów zachowała się tylko ta druga. Brama jest otwarta dla zwiedzających, jednakże Fabiś był jeszcze za malutki, żeby wejść na górę. 
Pan siedzący przy Bramie sprzedawał Sandomierskie ptysie i obwarzanki :))Kamienica Oleśnickich - najlepiej zachowany dom mieszczański, w którym zachowały się podcienia. Aktualnie mieści się w nim siedziba Poczty Polskiej. Ulica Rynek 10.Ratusz - Centralny punkt Starówki. Zbudowany po 1349 roku, na planie kwadratu i zwieńczony wieżą z dobudowanym później działającym do dziś zegarem. Na parterze mieści się Muzeum, na piętrze jest Sala Ślubów, a w piwnicach klub Lapidarium. Od wschodu przed ratuszem stoi ufundowana w 1776 roku figura Matki Bożej. Zegar jest bardzo pomocny przy zwiedzaniu, swoim dźwiękiem przypomina o upływającym czasie, a dzięki krótkim dzwonom możemy zorientować się ile już "po" danej godzinie (jedno krótkie dzwonienie to 15 minut, dwa 30 minut itd).

Fontanna, którą zobaczycie niżej znajduje się za restauracją Kordegarda. To bardzo urokliwy skwerek zamknięty między kamienicami. Bardzo często wykorzystywany jest podczas zdjęć do serialu i odgrywa rolę m.in. bazarku z warzywami i owocami.


 Rynek Sandomierza znajduje się na wzniesieniu. Najciekawszą atrakcją dla dzieci są tutaj po części oswojone już gołębie. Sam rynek natomiast okalają cudownej urody kamienice. Mam małe marzenie zamieszkać kiedyś właśnie w takiej na Sandomierskiej Starówce :) W kamieniczkach znajdują się obecnie sklepy, restauracje i kawiarnie.Najbardziej charakterystycznym kamieniem Ziemi Sandomierskiej jest Krzemień Pasiasty. W sklepikach z pamiątkami można kupić z nim m.in. biżuterię. Najszlachetniejsza na świecie odmiana krzemienia występuje właśnie w tych stronach.


Furta Dominikańska - inaczej Ucho Igielne. Nazwa ta wywodzi się od wąskiego kształtu przypominającego właśnie ucho igły. Furta ta poprzez odsłonięcie krenelażu oraz ganku w odsłoniętej części muru miała służyć zwiększeniu obronności miasta. Nazywana także Furtą Dominikańską, ponieważ dawała schronienie za murami miasta dominikanom ze Wzgórza Świętojakubskiego.

Schodzimy niżej i dziecko wpada w zachwyt - armaty! Stoi ich tam bodajże 3. Otoczone pięknym skwerkiem z rabatami, zachęcającym do chwili odpoczynku na ławeczce :)
CIĄG DALSZY W KOLEJNEJ NOTCE

Aby nie zamulić Wam i sobie komputera jestem zmuszona podzielić notkę na dwie części. Mam nadzieję, że część pierwsza przypadła Wam do gustu i że będziecie oczekiwać na nasze dalsze zwiedzanie :)

Zobacz również

8 komentarzy

 1. piękne wspomnienia z Sandomierza :) piękne miejsce znajome jakbym tam była - oczywiście z serialu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. piękne widoki, tylko pozazdrościć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę się napatrzeć na Fabisia,on jest taki cudaśny!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kamień optymizmu...coś dla mnie :) W Sandomierzu była chyba ze 3 razy- ostatni raz jakies 7-8lat temu. Ze wsi mam bliżej w te strony :) O tym kamieniu nie słyszałam. W byliście w Ujeździe? Tam jest pięknym zamek - Krzyżtopór.

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne fotki :) Aż chce si e jechać !

  OdpowiedzUsuń
 6. Nice post,, i'm very enjoyed to visit this site :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale piękne zdjęcia i piękni Wy!!! Nigdy nie byłam w Sandomierzu, ba! ja nawet nigdy nie byłam w tamtych okolicach!!! Muszę się wybrać kiedyś!!!

  OdpowiedzUsuń

Subscribe