Hans Christian Andersen - Brzydkie kaczątko, oraz o Fundacji Festina Lente

11:56

Czy jest wśród Was osoba, która nie zna baśni Andersena o Brzydkim Kaczątku? Mnie zawsze ta historia bardzo wzruszała i po części przygnębiała. Bo bajka ta opowiada historię zwierzątka, które przez swoją odmienność jest wyśmiewane, wyszydzane, bite, gnębione.

To historia każdej osoby, która jest wyśmiewana. To historia nietolerancji, która panuje w dzisiejszym świecie. To historia, którą każde dziecko powinno poznać, aby zrozumieć, że inne nie oznacza gorsze. Każdy z nas jest takim Brzydkim Kaczątkiem, które zagubione w tym wielkim świecie szuka swojego JA. Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci tolerancji do inności, a także zrozumienia. Myślę, że właśnie ta baśń jest pięknym początkiem wpajania dziecku najważniejszych życiowych prawd.

Ta prezentowana książeczka jest dziełem Fundacji Festina Lente, która posiada portal iCzytam oraz Chmura Czytania. Książeczka oprócz pięknej szaty graficznej ma jasny i prosty przekaz, duże litery i piękne przesłanie. 
Brzydkie Kaczątko
Autor: Hans Christian Andersen
Ilustracje: Diana Karpowicz
Oprawa twarda

Chciałam Wam także przybliżyć samą Fundację Festina Lente, ponieważ ma bardzo ciekawą misję. "Festina Lente" to tłumaczone z języka łacińskiego "Spiesz się powoli". To właśnie ta domena góruje nad misją fundacji. Ma ona nawiązywać do roztropnego korzystania z dóbr, które daje nam cywilizacja XXI wieku. Sami wiecie, jak wielki postęp elektroniczny zaszedł. Nikogo już nie dziwi 3latek umiejący posługiwać się smartfonem, tabletem czy grający na komputerze. Warto kierować dziecko w wyborze odpowiednich treści, które może znaleźć w internecie. Smartfon, tablet czy komputer nie muszą służyć tylko do gier w Angry Birds ;) a mogą pokazać także świat baśni i bajek. Właśnie taką maksymę przyjęła ta Fundacja. Dlatego powstały dwa portale. Jeden z nich - iCzytam - jest portalem gdzie znajdziemy książki dla dzieci, które możecie pobrać za darmo na Wasze smartfony, tablety czy komputery. Znajdziecie tutaj e-książki i audiobooki zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Możecie także wejść do e-sklepu i przejrzeć wspaniałą ofertę książek, którą sklepik posiada. Jest także drugi portal - Chmura Czytania - gdzie znajdziecie pozycje dla dorosłych, również w podobnej formie, w jakiej jest to na portalu iCzytam.
Uważam, że akcja propagowania czytania książek w formie innej niż papierowa, jest bardzo fajna! Ile razy jechaliście komunikacją miejską i nie mieliście jak zająć czas oprócz patrzenia się w okna? Teraz możecie wejść na te portale i ściągnąć książkę do smartfona, a w trakcie przejazdów cieszyć się przyjemnym zajęciem :)

Jak podoba Wam się taka akcja? Znaliście wcześniej Festina Lente?

Pamiętajcie również o konkursie charytatywnym, który właśnie trwa na blogu. Zbieramy pieniążki na protezę lewej nóżki Kacperka Serafina. Aby przenieść się do notki z konkursem wystarczy kliknąć na zdjęcie plakatu :)


Zobacz również

4 komentarzy

Subscribe