Bobas Lubi Wybór

23:43

O książce słów kilka, tylko hm... jak tu zacząć? Może od napisania czym jest BLW?

BLW (Baby-led weaning) jest to metoda karmienia dzieci, która omija etap papek. Dziecko od początku dostaje stałe pokarmy i ma szansę uczyć się poznawać wygląd, kolor, konsystencję i smak spożywanego pokarmu. Dziecko poprzez zabawę (która jest początkiem karmienia tą metodą) uczy się poznawać jedzenie.


Książkę kupiłam pod wpływem wizażowej sekty (buziaczki dla Was ;*) i nie żałuję! Metodą BLW planowałam karmić Fabiego od momentu kiedy tylko się o niej dowiedziałam. Rozradowana poinformowałam o tym rodzinę i... posypały się gromy. Bo dziecko się zadławi, bo nie zje wystarczająco, czemu tak późno zacząć wprowadzać jedzenie itd itp.Książka ta wiele mi wyjaśniła i pomogła zdecydować jak Fabiś będzie karmiony. I tak, zdecydowaliśmy się na BLW.

Czy warto kupić książkę? Tak! Jest tam wiele cennych porad dotyczących karmienia dzieci. Wymieniając:
 • kiedy dziecko jest gotowe zacząć wprowadzanie innych pokarmów niż mleko
 • dlaczego dzieci mają odruch wymiotny podczas jedzenia i do czego im potrzebny
 • czym różni się jedzenie papek od jedzenia stałych pokarmów
 • czy dziecko ma większą szansę na zakrztuszenie przy BLW
 • pomysły na przekąski, śniadania, obiady i kolacje
 • o żywności ekologicznej
 • jakie jedzenie jest najlepsze dla dzieci
 • o "dorosłych" posiłkach na małych talerzach, czyli jemy to samo co dziecko
Dodatkowo jest wiele rad, wiele tekstów rodziców. Można przeczytać wiele sensownych rzeczy i przy okazji wiele się nauczyć odnośnie jedzenia. Książka ta pokazuje różnice między jedzeniem papek, a jedzeniem stałych pokarmów.  Co w tym najlepsze - papek nie skreśla, bo pokazuje kiedy warto stosować jedzenie mieszane. I nie znajdziecie tutaj tiutania pt. wszystko super, zero wad. Nawet takie błahostki, jak bałagan są wyszczególnione kilka razy.Co do samego czytania - jak dla mnie napisane prosto, przyjemnie i zrozumiale. Nie ma tu naukowej jatki, a jedynie pisanie i tłumaczenie na "chłopski rozum". Dla mnie jest troszkę za dużo wypowiedzi rodziców i nie wszystkie czytałam, ale pewnie większości osób się one przydają. W ramkach wyszczególnione są ważne zagadnienia, co jest strzałem w dziesiątkę.

Nie chcę Wam przepisywać książki, bo nie o to w tym chodzi. Ale jeśli jesteście zainteresowane tą metodą karmienia, to warto ją przeczytać.

Książkę kupiłam w sklepie Mamania, wysyłka jest gratis!
Aktualnie czaję się na książkę kucharską BLW dostępną również na tej stronie :)


Dla zainteresowanych - fotka spisu treści

Zobacz również

8 komentarzy

 1. hmm a ja powiem Ci, że jakoś mnie ta metoda nie urzekła ;-) owszem ma spore grono odbiorców, ale Muminka karmiłam tradycyjnie - czyli miksowanie i te sprawy, ale jak miał już z 9-10 mc to dostawał normalne kawałki i świetnie sobie z nimi radził - papki po prostu przelatywały ;-) nie uważam, że jest to zła metoda aczkolwiek nie dla mnie ;-)))

  powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy woli coś innego :) Ważne, że Muminek był zadowolony :)

   Usuń
  2. pewnie, że tak :-) z licznymi alergiami które nas oblazły to i tak miałam troszkę zabawy :/ :/
   koniecznie zdaj relacje z 1 karmienia :D

   Usuń
  3. Postaram się o fotorelację :)
   U nas niestety dużo problemów brzuszkowych, po wielu produktach, które ja zjem Mały ma kolki :/ Ciekawi mnie jak to będzie przy BLW

   Usuń
 2. Ta metoda mnie ciekawi, ale ja jestem przewrażliwiona i kocham papki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja właśnie za papkami nie przepadam :P

   Usuń

Subscribe